Wiertarko-wkrętarki
Wiertarko-wkrętarka – co to jest?
Wiertarko-wkrętarka to nowoczesne elektronarzędzie, które łączy w sobie funkcję wiertarki oraz wkrętarki. Korzystając z niego, można wykonywać otwory w większości popularnych materiałów oraz tworzyw budowlanych, a także dokręcać lub odkręcać śruby, nakrętki oraz wszelkiego rodzaju wkręty.
Co więcej, praktycznie każda wiertarko-wkrętarka jest wyposażona w zaawansowane sprzęgło mechaniczne, które ułatwia precyzyjny montaż połączeń gwintowych. Zasada jego działania polega na odcięciu napędu silnika elektrycznego od uchwytu wiertarskiego po osiągnięciu zadanego momentu obrotowego. W efekcie niemal natychmiastowo zatrzymywany jest podłączony do wiertarko-wiertarki bit krzyżakowy (lub inny osprzęt), tym samym zabezpieczając przed ukręceniem wkrętu lub uszkodzeniem jego gwintu.
Do czego przydaje się wiertarko-wkrętarka?
Wiertarko-wkrętarka jest wyposażona w specjalny samozaciskowy uchwyt wiertarski, umożliwiający wykorzystywanie szeregu akcesoriów zakończonych okrągłym lub wielokątnym trzpieniem stalowym. Mogą to być m.in. wiertła, bity, mieszadła, szczotki druciane, a także specjalistyczne adaptery do padów szlifierskich oraz polerskich.
To właśnie dlatego tak wiele osób uważa, że jednym z najbardziej uniwersalnych elektronarzędzi jest właśnie wiertarko-wkrętarka. Do czego służy to urządzenie w rękach fachowców budowlanych?
Sprzęt ten może być z powodzeniem wykorzystywany do takich zadań jak:
- wiercenie – urządzenie to może być z powodzeniem wykorzystywane do wykonywania precyzyjnych otworów w materiałach takich jak lite drewno, płyty drewnopochodne, tworzywa sztuczne, a także stal konstrukcyjna oraz aluminium. Urządzenie to po założeniu specjalistycznego wiertła umożliwi również wiercenie w ceramice oraz szkle. Oprócz tego niektóre wiertarko-wkrętarki klasy profesjonalnej są wyposażone w przekładnię udarową, która pozwoli im również wykonywać otwory w cegle, kamieniu, a nawet w betonie;
- montaż oraz demontaż połączeń śrubowych – wiertarko-wkrętarka po założeniu adaptera do bitów lub przejściówki do kluczy nasadowych może być używana do dokręcenia lub odkręcania śrub oraz nakrętek, a także kołków rozporowych i uniwersalnych wkrętów;
- mieszanie – uchwyt wiertarko-wkrętarki umożliwia zamontowanie w nim mieszadła budowlanego. Dzięki temu przy pomocy tego urządzenia będzie można przygotować wszelkiego rodzaju kleje, żywice, lakiery, zaprawy, tynki, a nawet beton lub wylewki samopoziomujące;
- usuwanie korozji oraz zadziorów – po założeniu obrotowej szczotki drucianej wiertarko-wkrętarka może pełnić funkcję podręcznej szlifierki, przy pomocy której będzie można łatwo usunąć rdzę lub stare powłoki lakiernicze z powierzchni metalowych, a także wygładzić powierzchnię metalowych elementów.
Teraz już wiesz, jak bardzo uniwersalne są w rękach profesjonalistów wiertarko-wkrętarki. Do czego jednak sprzęty te mogą być wykorzystywane w domowych warunkach? Tak naprawdę do wszystkiego! Przydadzą się one m.in. do:
- przeprowadzania remontów, pozwalając w wygodny sposób wieszać półki oraz ozdoby ścienne;
- naprawy sprzętów elektronicznych oraz AGD, umożliwiając szybkie rozkręcenie oraz późniejsze skręcenie ich obudów;
- rozcieńczania farb oraz zmiany ich koloru przy pomocy pigmentów;
- montażu oraz skręcania mebli;
- renowacji powłoki lakierniczej karoserii samochodów.
Co więcej, dzięki niewielkim wymiarom oraz możliwości płynnej regulacji prędkości obrotowej, wiertarko-wkrętarki umożliwią pracę w trudno dostępnych miejscach, pozwalając zapomnieć o żmudnym odkręcaniu śrub przy pomocy śrubokręta.
Jak wybrać wiertarko – wkrętarkę, czyli najważniejsze parametry
Przeglądając ofertę nawet najwprawniejszy majsterkowicz może zostać nieco przytłoczony liczbą dostępnych wiertarko-wkrętarek. Podjęcia trafnej decyzji nie ułatwia też to, że producenci dosłownie prześcigają się w zachwalaniu swoich produktów, obiecując, że będą one lepsze od urządzeń konkurencji.
Zatem na co zwrócić uwagę przy zakupie wiertarko-wkrętarki? Przede wszystkim warto się przyjrzeć:
- rodzajowi silnika – wiertarko-wkrętarki mogą być wyposażone w silniki szczotkowe oraz bezszczotkowe. Pierwszy wariant jest nieco tańszy, natomiast niższa cena okupiona jest mniejszą trwałością i większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Z kolei silniki bezszczotkowe zapewniają znacznie większą moc oraz moment obrotowy, zużywając tym samym dużo mniej prądu;
- maksymalnemu momentowi obrotowemu – parametr ten wyrażany jest w niutonometrach (Nm) i określa zdolność do osadzania wkrętów o dużej średnicy w materiałach budowlanych. Im większy będzie moment obrotowy, tym z większymi wkrętami poradzi sobie wiertarko-wkrętarka. Do większości domowych zastosowań w zupełności wystarczy urządzenie oferujące moment wynoszący około 40 Nm. Z kolei do profesjonalnych prac warto wybrać sprzęt zdolny do wygenerowania przynajmniej 70 Nm;
- ilości biegów – podobnie jak w samochodzie osobowym przełożenia pozwolą dopasować zakres momentu obrotowego dostępnego dla wiertarko-wkrętarki oraz prędkość obrotową podłączonego do niej osprzętu. Większość urządzeń klasy konsumenckiej wyposażona jest w przekładnie dwubiegowe, podczas gdy sprzęty dedykowane profesjonalistom często posiadają 3 lub 4 odrębne przełożenia;
- maksymalnej średnicy wiercenia – parametr ten określa zdolność do wykonywania otworów w najpopularniejszych materiałach budowalnych. W przypadku wiertarko-wkrętarek najczęściej jest on podawany dla drewna oraz metalu;
- wadze urządzenia – im będzie ona mniejsza, tym łatwiej będzie operować urządzeniem.
Warto również zwrócić uwagę na liczbę oraz układ diod LED. Ich zadaniem jest doświetlanie ciemnych przestrzeni oraz ułatwianie pracy w nocnych warunkach. Większość wiertarko-wkrętarek wyposażona jest w jedną diodę LED usytuowaną w spodniej części uchwytu. Niektóre sprzęty zapewniają jednak do dyspozycji operatora większą liczbę diod, tym samym gwarantując znacznie lepsze doświetlenie obszaru roboczego.
Rodzaje zasilania wiertarko-wkrętarek
Zasadniczo wiertarko-wkrętarki mogą być zasilane na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym z nich są odchodzące już do lamusa sprzęty sieciowe. Wymagają one stałego dostępu do gniazdka elektrycznego, a wystający z ich korpusu przewód niepotrzebnie zwiększa wagę sprzętu i utrudnia manewrowanie nim w ciasnych miejscach.
Alternatywą dla urządzeń sieciowych są wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. Do ich zasilania jest wykorzystywana niewielkich rozmiarów bateria zbudowana z kilku lub kilkunastu wysokoprądowych ogniw Li-Ion (litowo-jonowych). Z kolei w przypadku topowych urządzeń dedykowanych profesjonalistom serce akumulatora może stanowić kilka ułożonych na sobie płaskich ogniw LiPo (litowo-polimerowych), zamkniętych w wytrzymałej obudowie.
Wszystkie ogniwa znajdujące się w baterii wiertarko-wkrętarki są ze sobą wzajemnie łączone równolegle oraz szeregowo, co nie tylko umożliwia im uzyskanie napięcia roboczego odpowiadającego 12 lub 18 V, lecz również gwarantuje optymalny przepływ prądu pozwalający rywalizować im nawet z najwydajniejszymi elektronarzędziami zasilanymi sieciowo. Co więcej, ich efektywne silniki dają możliwość wielogodzinnej pracy na jednym naładowaniu baterii!
Zdecydowana większość akumulatorów stosowanych w wiertarko-wkrętarkach jest wyposażona w czytelny wskaźnik naładowania. Dzięki niemu można upewnić się, ile mocy pozostało jeszcze w danej baterii.
W większości przypadków akumulatory są też w pełni kompatybilne z innymi sprzętami zasilanymi akumulatorowo, które są dostępne w ofercie danego producenta elektronarzędzi.
Wiertarko-wkrętarki z funkcją udaru
Niezwykle ciekawym urządzeniem są wiertarko-wkrętarki wyposażone w funkcję udaru. Dzięki temu sprzęt ten jest w stanie wykonywać otwory w powierzchniach wykonanych z nawet najtwardszych materiałów budowlanych w postaci wypalanej cegły, gazobetonu, bloczków ceramicznych lub betonu. Co więcej, przy odrobinie samozaparcia możliwe stanie się również wiercenie w litym betonie lub w ścianach mieszkań wykonanych z tak zwanej „wielkiej płyty”.
Ważne jest jednak, by wyposażyć swoją wiertarko-wkrętarkę z udarem w dobrej klasy wiertła dedykowane do pracy w betonie. Ich końcówki powinny być wykonane z twardych surowców, takich jak spiekany węglik, ponieważ tylko to umożliwi im odpowiednie „wgryzanie” się w obrabiany materiał i uchroni je przed przedwczesnym stępieniem się.
Jaka wiertarko-wkrętarka z udarem będzie najlepsza? Kupując sprzęt tej klasy, powinno się przede wszystkim wybrać model wyposażony w wydajny silnik bezszczotkowy zasilany akumulatorem o napięciu roboczym wynoszącym przynajmniej 18 V. W przeciwnym razie urządzenie to może mieć zbyt mało energii, by efektywnie rozkruszać obrabiany materiał.
Niezbędne akcesoria do wiertarko-wkrętarek
Sama wiertarko-wkrętarka to tylko połowa sukcesu. Aby narzędzie mogło w pełni rozwinąć swoje skrzydła, powinno się je wyposażyć w kilka dodatkowych akcesoriów takich jak:
- praktyczny zestaw wierteł – pozwolą one wywiercić dziurę w każdym najczęściej spotykanym materiale budowlanym;
- uniwersalne końcówki do wiertarko-wkrętarki (bity) – zapewnią one możliwość wkręcania oraz wykręcania praktycznie każdej śruby bez względu na jej łepek;
- adapter do kluczy nasadowych – pełni on funkcję podobną do bitów, jednak jego zadaniem jest manipulowanie nakrętkami;
- przedłużka kątowa – to specjalna elastyczna końcówka, która umożliwi odkręcanie lub dokręcanie śrub oraz wkrętów w trudnodostępnych miejscach.
W przypadku wiertarko-wkrętarek akumulatorowych warto również dokupić dodatkową baterię. Co prawda pojedynczy akumulator jest w stanie zapewnić nawet kilka godzin ciągłej pracy, jednak w przypadku realizacji większych projektów w pewnym momencie konieczne okaże się wymienienie go na nowy. W tym czasie rozładowana bateria może trafić do torby narzędziowej lub od razu zostać podłączona do kompatybilnej ładowarki.
Zobacz, o co pytają nasi klienci
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?
Ze względu na możliwość pracy w dowolnym miejscu zdecydowanie lepszym wyborem będą wiertarko-wkrętarki akumulatorowe, które są zasilane przy pomocy wydajnych baterii o dużej pojemności. Całkowicie uniezależnia to je od konieczności stałego dostępu do gniazdek elektrycznych, tym samym zauważalnie zwiększając ergonomię pracy. Zapewnia to także możliwość wykorzystywania ich w miejscach pozbawionych dostępu do prądu, takich jak strychy, piwnice lub budowy w stanie surowym.
Jak wybrać końcówki do wiertarko-wkrętarki?
Zdecydowanie najpotrzebniejszymi końcówkami do wiertarko-wkrętarki są bity krzyżakowe typu Phillips oraz Pozidriv. Warto mieć również w zasięgu ręki groty o płaskim łebku oraz Torx. Aby nie pogubić posiadanych końcówek, warto od razu zdecydować się na zestaw bitów sprzedawany wraz z praktycznym etui wykonanym z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Zawarte będą w nim wszystkie najpotrzebniejsze groty wraz z uniwersalnym uchwytem magnetycznym.
Jakie materiały można wiercić za pomocą wiertarko-wkrętarki?
Dobrej klasy wiertarko-wkrętarki z łatwością poradzą sobie z wykonywaniem otworów w materiałach pokroju litego drewna, ceramiki, aluminium, stali konstrukcyjnej, czy tworzyw sztucznych. Umożliwi to wykorzystywanie ich do praktycznie każdego rodzaju prac budowlanych. Co więcej, decydując się na zakup wydajnej wiertarko-wkrętarki z funkcją udaru, możliwe stanie się również wiercenie w cegle, bloczkach ceramicznych, gazobetonie, a przy odrobinie samozaparcia również w klasycznym betonie.